Kullanım Sözleşmesi

Yürürlüğe Girme Tarihi: 24 Ağustos 2020

Sayın müşterimiz, sitemizi kullanmaya başlamadan önce lütfen sizler için hazırlanmış olan "Kullanım Koşullarını" dikkatli bir şekilde okuyunuz. Bu alışveriş sitesini kullanmakta olan ve alışveriş yapan bütün müşterilerimiz aşağıda bulunan koşulları kabul etmiş olarak varsayılmaktadır:

Sitemizin içerisinde bulunan web sayfaları ve ona bağlı olan bütün sayfalar ('site') www.moriaeloboost.com adresindeki Veysel Can ATALAY firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilmektedir. Sizler("Müşteri") site tarafından sizlere verilen hizmetlerden yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız.

İşbu sözleşmenin konusu, sitenin, müşteriye hizmetini yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun-Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.

 

1. Taraflar


1.1. Satıcı Bilgileri: Moria Elo Boost (www.moriaeloboost.com) sitesinin yönetimidir. Bundan böyle kısaca "site" olacak anılacaktır.

1.2. Hizmet Veren: Moria Elo Boost tarafından hizmetin sorunsuz teslimi için görevlendirilmiş kişidir. Bundan böyle kısaca "BOOSTER" olarak anılacaktır.

1.3. Müşteri Bilgileri: Bundan sonra www.moriaeloboost.com sitesinden sipariş oluşturan ve hizmeti alan kişi bundan böyle kısaca "müşteri" olarak anılacaktır.

 

2. Sözleşmenin Konusu ve Hizmet Bilgileri


2.1. Hizmetin türü, mevcutsa adedi, satış ücreti, ödeme şekli ve sipariş verildikten sonra tüm detaylarını içeren bilgilerden oluşmaktadır.

 

3. Genel Hükümler


3.1. Sorumluluk Reddi: Moria Elo Boost olarak, Riot Games ile hiçbir bağlantımız bulunmamaktadır. Riot Games ile aranızda yaşanmış ya da yaşanacak sorunlar ile ilgili olarak Moria Elo Boost sorumlu tutulamaz.

3.2. Ters İbraz: Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde müşterinin haksız şekilde ters ibraz açması sonucunda müşteri hesabının başına geleceklerden EBGG’yi sorumlu tutamaz. İşbu eylemin gerçekleşmesi durumunda müşteri farklı kanallar aracılığıyla ücretin tahsilinin yasal zorunluluğunu kabul etmektedir.

3.3. Hesap Banlanması: Oyun hesabınızın eloboost, hesap satışı, botted, ranked boost ya da başka bir Moria Elo Boost hizmeti sebebinden ötürü yasaklanması durumunda Moria Elo Boost sorumlu tutulamaz.

3.4. İşlem Süresi: Sipariş oluşturma sayfalarında bulunan süre belirteçleri yalnızca tahmini değerlerdir. Siparişlerin bu süreleri aşmayacağının garantisi yoktur. İşbu site siparişi belirtilen süreden uzun sürede tamamlarsa müşteri herhangi bir hak talebinde yahut itirazda bulunamaz.

3.5. İşlem İptali: Müşteri oluşturduğu sipariş için ödeme yapıldıktan sonra iptal edebilmesi için işleme henüz başlanmamış olması gerekmektedir. Fakat başlanmış bir sipariş için işlemi iptal etmek ve tüm işlem ücretini talep etmek isterse geri ödeme yapılacak tutarın belirlenmesi için site ile anlaşması gerekmektedir. Müşteri'nin site'nin belirlediği iade ücretine itiraz hakkı yoktur.

3.6. Site Dışı Hizmet Teklifinde Bulunma: Müşteri, İşbu site bünyesinde çalışan elemanlara İşbu site aracılığı olmadan her hangi bir yolla İşbu sitenin sunduğu hizmetlerle ilgili bir teklifte bulunursa hizmet iptal edilir. Her hangi bir iade söz konusu olmaz.

 

4. Ara Hükümler


4.1. League of Legends Elo Boost Hizmeti
4.1.1. Koridor Seçimleri: Koridor seçimlerinde ek ücret alınmaktadır fakat mümkün olduğu sürece, yani oyun içerisinde fırsat geldiği sürece seçmiş olduğunuz koridorda oynanmaktadır. Aksi durumlarda, örnek olarak; seçilen koridorun gelmemesi ya da oyunun mutlak olarak kazanılması gereken durumlarında(seri maçları gibi) BOOSTER farklı tercihler yapabilecektir. Bu durumda müşteri bu durumun varlığından haberdar kabul edilecek ve ek bilgilendirmeye ihtiyaç duyulmayacaktır.

4.1.2. Mavi Öz Harcama: BOOSTER, hesaba giriş yaptıktan sonra eksik şampiyon olduğunu düşünüp, işlem sürecinde kullanmak amacıyla şampiyon satın almak için hesap içerisinde mevcut olan mavi özü harcama yetkisine sahiptir. Müşteri bu eylemin gerçekleşmesi durumunda herhangi bir hak talebinde bulunamaz.

4.1.3. İşlem Esnasında Oyuna Giriş: BOOSTER işleme devam ediyorken, müşteri tarafından hesaba giriş sağlanması Lig Puanı(LP) kaybı durumuna yol açıyorsa işlem iptali BOOSTER ve site yönetiminin tasarrufuna kalır. Bu durumdan müşteri hak talep edemez.

4.2. League of Legends İlk 10 Maç Boost Hizmeti
4.2.1. Zafer/Win Garantisi: Elmas ve üstü ligler için ilk 10 maçın en az 7 tanesinin zafer garantisi verilmektedir, diğer tüm ligler için zafer garantisi 10 maç üzerinden 10 maçtır.

4.2.2. Garanti Dışı Bozgun/Lose: Garanti edilen zafer adedi yerine alınan herbir bozgun için yerleştirme maçlarının sonrasında alınan bozgun/lose başına 2 win alınacaktır. Örneğin 8 maç garanti ettiğimiz bir sipariş için 7 maç zafer alınırsa alınan 1 bozgun için ekstra 2 adet win alınacaktır.

4.2.3. Koşul Dışı Sipariş: Yerleştirme maçlarının ardından Platin 1 olarak başlayan tüm hesaplar başarılı olarak tamamlanmış sayılacaktır. Bu hesaplar için ekstra lig kasma sözkonusu değildir.

4.3. League of Legends Duo Boost Hizmeti
4.3.1. Kötü Oynama: Duo Boost işlemi esnasında BOOSTER müşterinin bilerek ya da bilmeyerek yeterli seviyede oynayamadığını düşünürse sipariş Duo Boost türünden Elo Boost sipariş türüne güncellenir ve o şekilde hizmete kalınan yerden devam edilir. İşlem sonunda para iadesi yapılmaz.

4.4. League of Legends Koçluk/Coaching
4.4.1. Maç Kazanma: Koçluk hizmeti alınan koçluk hizmetindeki maçlara dereceli ya da normal oyun olarak girilebilir. Oyun türü ne olursa olsun maçlara kazanma garantisi verilmemektedir.

4.4.2. Para İade Talebi: Koçluk hizmeti ardından müşteri para iadesi talep edemez. Koçluk yapacak Booster kendisinin uygun gördüğü şekilde eğitimini verir ve dersi bitirir.

4.5. League of Legends Unranked Hesap Satışı
4.5.1 Hesabın Yasaklanması: Riot Games tarafından hesabın hangi sebepten dolayı askıya alındığına dair göndermiş olduğu bilgilendirme e-postasının hesabın askıya alınmasının üzerinden en fazla 14 gün içerisinde [email protected] adresine iletilmiş olması veya destek talebi yoluyla tarafımıza iletilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde hesapla ilgili herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

4.5.2. İade/Yeni Hesap Temini: Sadece aşağıda belirtilen tüm şartların sağlanması durumunda iade yapılmaktadır:
- Hesabınız size verilen garanti süresi içerisinde askıya alınmışsa
- Hesap askıya alındıktan tarihten sonra site yönetimiyle 14 gün içerisinde bilgilendirme yapılmışsa
- Garanti süresi içerisinde hiçbir şekilde Riot desteğiyle iletişime geçilmemişse (yani hesabın incelenmesi için Riot desteğine imkan verilmemişse)
- Hesabın bot kullanılarak seviye atlatıldığı tespit edilmişse (ban kodu: 2203)
Hesabın yerine yeni bir hesap temin edilecek veya bakiye iadesi yapılacaktır. İade şeklinin hangisi olacağına site yönetimi karar verecektir.

4.5.3. Yukarıda belirtilen nedenler dışında askıya alınan hesaplar için para veya yeni hesap iadesi yapılmayacaktır.

4.5.4. Hesap bilgileri site tarafından müşteriye teslim edildikten sonra hesabın güvenliğinden müşteri sorumludur. Hesap satışı/paylaşımı veya hesap güvenliği ile ilgili sorunlardan askıya alınan hesaplar için herhangi bir iade işlemi yapılmayacaktır.

4.5.5. Yukarıda belirtilen nedenlerin incelenmesi için, site yönetimi hesabınızla ilgili bazı bilgileri talep edebilir.

 

5. Fikir Mülkiyet Hakları


5.1. İşbu site içerisinde yer alan işletme adı, patent, marka, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikir mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu sitenin ziyaret edilmesi veya bu sitedeki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri müşkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

5.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz

 

6. Cayma Hakkında


Müşteri, hizmetin sorun çıkmadan tamamlanması halinde ödeme iptali hakkına sahip değildir. Cayma hakkı hiç başlamamış siparişler için geçerlidir. Hizmet sonrası gelecek olaylardan site sorumlu tutulamaz.

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile site'nin yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Siparişin sonuçlanması durumunda müşteri işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılacaktır.